Reklama

Zemřela Zdena Hadrbolcová, slavná filmová maminka

Foto: TMDB

Některé herečky mají štěstí na určitý typ rolí. Pro Zdenu Hadrbolcovou se staly osudovými role maminek a tetiček. Během své přes šest dekád trvající kariéry ztvárnila postavy v desítkách filmů a seriálů, naposledy v roce 2019. 20. listopadu tohoto roku Zdena Hadrbolcová zemřela ve věku 86 let.

Zdena Hadrbolcová: Divadelní hvězda i filmová legenda

Stejně jako mnoho jiných slavných českých herců, i Zdena Hadrbolcová působila v divadle. Narodila se 13. července 1937 v Praze. Vystudovala francouzské gymnázium a posléze DAMU. Diváci ji mohli vídat v dnešním Divadle pod Palmovkou, v Divadle na okraji, Divadle na Zábradlí a dalších.

Hadrbolcová se kromě hraní věnovala učení. Působila na DAMU na katedře autorské tvorby. Původně přitom zvažovala, že se stane novinářkou, ale tehdejší režim jí to nedovolil. Na plátnech kin a televizních obrazovkách se začala objevovat v roce 1959 a od té doby šla z role do role. Její prvním snímkem se stalo dnes již legendární drama Probuzení režiséra Jiřího Krejčíka. Řada z jejích filmů je dostupná on-line na Voyo, ty nejznámější a nejlépe hodnocené nevyjímaje. Kdo si tak chce tvorbu Zdeny Hadrbolcové připomenout, má z čeho vybírat.

Už zase skáču přes kaluže

Sledujte Už zase skáču přes kaluže online

O2 TV

Sledovat online
Slaměný klobouk

Sledujte Slaměný klobouk online

Páni kluci

Sledujte Páni kluci online

O2 TV

Sledovat online
Jak svět přichází o básníky

Sledujte Jak svět přichází o básníky online

O2 TV

Sledovat online
Slavnosti sněženek

Sledujte Slavnosti sněženek online

Netflix Sledovat online

Žena mnoha tváří

Z ostatních starších filmů, na nichž Zdena Hadrbolcová pracovala, stojí za zmínku například dramata Vánoce s Alžbětou (1968) a Návštěvní hodiny (1986), romantické drama Romeo a Julie na konci listopadu (1971), komedie Jak je důležité míti Filipa (1979) či pohádky O nosaté čarodějnici (1984) a O štěstí a kráse (1986). Jak jde vidět, Zdena Hadrbolcová se nevyhýbala mnoha různým žánrům a nebyla ženou jediné role.

Po revoluci a rozdělení Československa ve filmu pracovala sporadičtěji, leč si stále připsala na konto účast ve více známých snímcích. Mezi ně se zařadily tituly jako hořce komediální drama Návrat idiota (1999) či vánoční snímek Křídla Vánoc (2013). Posledním filmem Zdeny Hadrbolcové před její smrtí byla sportovní komedie Přes prsty.

Stejně úspěšná jako ve filmech byla Zdena Hadrbolcová v televizních seriálech. Svým talentem zkrášlila seriály, které jsou známé a oblíbené dodnes, jako je Pan Tau, Létající Čestmír, My všichni školou povinní, Křeček v noční košili anebo Přítelkyně z domu smutku. Naposledy se objevila ve vysoce hodnoceném mysteriózním dramatu Pustina.

Zajímavostí je, že Zdena Hadrbolcová byla nadaná na jazyky, mluvila plynule anglicky, francouzsky i německy. Je autorkou detektivního románu Paraple paní Černé. Ačkoliv proslula rolemi maminek, děti neměla. Jejím životním partnerem se stal dokumentarista a kameraman Jiří Průcha.

Reklama
Reklama