Reklama

Počítačové hry ve filmech: Které z nich jsou nejlepší?

Foto: TMDB

Počítačové hry jsou vděčným materiálem pro hrané filmové adaptace. Navzdory tomu se jich povedlo uspokojivým způsobem natočit jen pár. Které z nich u diváků slavily největší úspěch?

Reklama

Počítačové hry na velkém plátně v minulosti

Ačkoliv filmové verze počítačových her vyžadují propracované speciální efekty, vznikaly již v minulosti. V 90. letech nejvíc zabodoval film Mortal Kombat (1995) od režiséra Paula W.S. Andersona. Film čerpá z prvního dílu hry, a ačkoliv není dokonalý, dokáže zabavit a daří se mu vystihnout nadšení, s jakým fanoušci ke hře v devadesátkách přistupovali.

Pozici 306. nejoblíbenějšího filmu na Československé filmové databázi získal film Resident Evil (2002), rovněž od Andersona. V příběhu o boji proti zombíkům si hlavní roli vystřihla Milla Jovovich jako Alice. Film má jen málo společného s dějem hry, ale diváky přesto svou přestřeleností bavil a činí tak dodnes.

Neprávem zapadl film Princ z Persie: Písky času (2010). Jake Gyllenhaal jako titulní princ pátrá po zabijákovi, který zavraždil jeho otce a ochraňuje cennou dýku. Film zaujal svým vizuálem i akčními scénami. Na mnohem pochmurnější notičce se nesl horor Silent Hill (2006), v němž o monstra, napětí a děs není nouze. Silent Hill dodnes mnozí hráči označují za nejvěrnější herní filmovou adaptaci, protože využívá řadu motivů předlohy.

Nejnovější pecky

A nyní už jsme v minulém desetiletí. Lásku diváků si získal roztomilý Pikachu ve filmu Pokémon: Detektiv Pikachu (2019). Titulní Pikachu po boku mladého Tima vyšetřuje zmizení Timova otce. Film je volnou adaptací hry Detektiv Pikachu, která v roce 2016 vyšla v Japonsku na Nintendo 3DS. Díky zasazení do světa, v němž jsou Pokémoni běžnou součástí společnosti, mají fanoušci Pokémonů pré. Filmu navíc nechybí smysl pro humor ani akce.

Reklama

Jen o rok dříve se jako sličná archeoložka a dobrodružka Lara Croft objevila Alicia Vikander ve filmu Tomb Raider. Film se vrátil k Lařiným počátkům, kdy se ke své kariérní dráze musela teprve propracovat. Film čerpal z obnovené herní série zaměřené na mladší léta hrdinky. Liší se tak od filmové adaptace s Angelinou Jolie z počátku tisíciletí, jejíž kritická ohodnocení natolik pozitivní nejsou.

Dva díly si již stihla vysloužit série o ježku Sonicovi, první v roce 2020, druhý předloni. Film vzal v potaz přání fanoušků, tvůrci předělali původně nepodařený design hlavní postavy… a povedlo se, jednička slavila úspěch. Jde o dobrodružnou odlehčenou podívanou o přátelství i boji Sonika proti zlému doktoru Robotnikovi (Jim Carrey).

Volně inspiraci ze závodní série Need for Speed čerpá stejnojmenný film z roku 2014. Diváci chválili automobilové honičky, ale méně jednoduchý příběh. Leč složité drama u snímku ani nešlo očekávat.

Ve stejném roce – 2016 – vznikly hned dvě adaptace, podle některých neprávem podceňované. Podařenější z nich je fantasy akční řežba Warcraft: První střet o konfliktu dvou znepřátelených stran. Film je po vizuální stránce uchvacující a bojové scény nemají chybu. Ti, kdo neznají hru, nicméně mohou mít zpočátku problém se zorientovat v pozadí světa a v postavách. Méně se oproti tomu povedl snímek Assassin’s Creed. Michael Fassbender ani vizuální pojetí sice nezklamaly, ale film nezvládl plně využít potenciál předlohy a hrátky s časem, které série Assassin’s Creed nabízí.

Reklama
Need for Speed

Sledujte Need for Speed online

Apple TV Sledovat online
Assassin's Creed

Sledujte Assassin’s Creed online

O2 TV

Sledovat online

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu