Reklama

Táňa Fischerová: Oslnivá hvězda českého filmu a divadla s politickým srdcem

Táňa Fischerová, herečka, kandidátka na prezidentku
Foto: Vlasta Bicakova

Táňa Fischerová, narozená 6. června 1947 v Praze, byla jednou z nejvýraznějších postav českého filmu a divadla. Její herecký talent, charizma a schopnost vcítit se do role ji činily jednou z nejžádanějších hereček své generace. Kromě svého uměleckého života se však Fischerová nezalekla vstoupit do politické arény a postavit se kandidaturou na prezidentku České republiky. Bohužel, 25. prosince 2019 nás Táňa Fischerová opustila, ale její odkaz zůstává nesmazatelný.

Reklama

Herecká kariéra Táni Fischerové

Od svých mladých let bylo zřejmé, že Táňa má talent na herectví. Její filmová kariéra začala v roce 1961 filmem „Kohout plaší smrt“. Následovala řada dalších filmů, které ji proslavily a zapsaly do dějin české kinematografie.

V roce 1967 si zahrála ve filmu „Hotel pro cizince“, kde ztvárnila postavu Veroniky. O dva roky později se objevila v dramatu „Ohlédnutí“. V 80. letech se objevila v několika významných filmech, mezi kterými vyniká „Lev s bílou hřívou“ a „O zatoulané princezně“. V těchto filmech ukázala svou schopnost ztvárnit různorodé postavy, od dramatických až po komediální.

Kromě filmů se Fischerová věnovala také divadlu. Po dvou letech studia na Janáčkově akademii múzických umění v Brně nastoupila do Činoherního klubu v Praze. Během své kariéry spolupracovala s řadou významných režisérů a hereckých osobností, mezi kterými vynikají Jan Kačer a Evald Schorm.

Politická kariéra a kandidatura na prezidentku

Vedle svého uměleckého života se Fischerová věnovala také politice. V letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 se rozhodla kandidovat na post prezidentky České republiky jako nezávislá. Ačkoliv se jí nepodařilo zvítězit, její kandidatura měla hluboký význam. Ukázala, že i osobnost z uměleckého světa může mít co říci v politice a může přinést nový pohled na řešení společenských problémů.

Reklama

Osobní život a další aktivity

Táňa Fischerová byla nejen herečkou a političkou, ale také aktivní členkou řady neziskových organizací a nadací. Byla například členkou správní rady nadace Vize 97 a angažovala se v oblasti pomoci mentálně postiženým a nemocným.

Její život byl plný výzev. Celý život se starala o svého postiženého syna, což byl jeden z hlavních impulsů jejího zájmu o nemocné a potřebné. Byla také milovnicí poezie a autorkou několika knih.

Táňa Fischerová byla mnohostranná osobnost, která zanechala hlubokou stopu v českém filmu, divadle i politice. Její odhodlání, talent a schopnost spojovat různé světy – svět umění a svět politiky – ji činí jednou z nejvýznamnějších postav české kulturní a společenské scény. Její odkaz bude inspirovat další generace a připomínat, že skutečný talent a odhodlání mohou překonat jakékoli překážky.

Zdroj: Wikipedia, Aktuálně.cz, Tanafischerova.cz

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu