Upíři nejsou vždy krvelačná monstra

Upíři mívají pověst tvorů, kteří dychtí po krvi. A nebojí se zakousnout řadu obětí. Vzácně je filmy a seriály představují jako dobráky. Tehdy si místo na krcích lidí pochutnávají na zvířatech či krevních konzervách. Kteří upíři dokážou ovládat svou touhu po krvi?
Upíři (ne)svítí na sluníčku
Napřed je nutné zmínit kostlivce ve skříni, nebo spíš třpytivého upíra na louce. Upíří rodinka Cullenových ve filmové sáze Stmívání se řadí mezi vegetariány, tedy upíry živící se zvířecí krví. Navzdory tomu jsou stejně silní jako upíři přežívající na lidské krvi. Na slunci tito upíři neshoří, místo toho jejich tvrdá bledá pokožka odráží světlo, takže se blyští jako diamanty. Nutno poznamenat, že v knižní předloze vysvětlení této zvláštnosti dává větší smysl než ve filmovém zpracování.
Jiný typ upírů najdeme v seriálu Upíří deníky, který běžel po osm sérií. Stejně jako pětidílná filmová sága Stmívání, i Upíří deníky vychází z knižní předlohy. Jde o sérii, kterou spisovatelka Lisa Jane Smithová začala vydávat v 90. letech. V hlavní roli vystupuje středoškolačka Elena, která po ztrátě rodičů potká upíra Stefana a zamiluje se do něj. Stefan se živí krví zvířat, ale na rozdíl od Cullenových ho jeho dieta oslabuje. Není tak silný jako jeho starší bratr Damon, který pije lidskou krev.
Stefan s pokušením propadnout lidské krvi v seriálu zápolí, a když ji začne pít, ztratí nad sebou kontrolu a ubližuje lidem. Mezi hodné upíry tak patří jen zčásti, ale zmínku si zaslouží. Upíři z tohoto světa na sluníčku shoří, pokud nemají speciální začarovaný kámen (lapis lazuli). Jedinou výjimku představují takzvaní Původní upíři, ti úplně první, kteří si vysloužili navazující seriál Původní.
Do třetice všeho kousavého si zaslouží zmínit seriál Pravá krev. Za knižní předlohou stojí americká spisovatelka Charlaine Harrisová. V této sérii se to nadpřirozenými bytostmi jen hemží. Kromě upírů zde najdeme například vlkodlaky a víly. Hlavní hrdinka Sookie je telepatka, která se zamiluje do upíra Billa. V tomto světě se upíři neskrývají před lidmi. Díky vynálezu syntetické krve se jim podařilo začlenit do společnosti. Ne všichni upíři si ale osvojili nové zvyky a řada z nich stále dává přednost tomu krmit se na lidech. Sluneční svit je pro upíry z Pravé krve smrtící.
Kde to všechno začalo…
Platí však, že myšlenka ‚hodných‘ upírů není nic nového pod sluncem. Již v 90. letech seriál Buffy, přemožitelka upírů představil upíra Angela. Angel se zamiloval do Buffy a snažil se bojovat s touhou po krvi. Živil se tak krví zvířat, například krys. Ale ne vždycky mu to vyšlo a jeho démonická podstata pronikla na povrch.
Dost možná by fanoušci Buffy neměli Angela, kdyby nebylo spisovatelky Anne Riceové a její série Upíří kroniky. Ta inspirovala hned několik filmů, z nichž nejznámější je Interview s upírem z roku 1994 v hlavních rolích s Bradem Pittem a Tomem Cruisem. Pitt hraje Louise, upíra, který se snaží zachovat si svou lidskost. To tvoří přímý kontrast oproti jeho krutějšímu tvůrci Lestatovi. Upíři v tomto univerzu jsou leckdy sofistikovaní, elegantní, inteligentní, žádné nemyslící bestie. Ale lidský život pro ně nemá až na výjimky (Louis) velkou hodnotu. Naštěstí je limituje sluneční svit. V roce 2022 vznikla méně známá seriálová adaptace románu pod názvem Interview with the Vampire, která má zatím dvě série.
Nejstarším populárním upírem je zcela jistě hrabě Drákula, který má desítky různých pojetí. Tím nejhodnějším z nich je ve světě filmu zcela jistě animovaný Drákula s hlasem Adama Sandlera. V sérii Hotel Transylvánie se Drákula drží od lidí dál a jde mu hlavně o to, aby jeho dcera Mavis byla šťastná. Filmy si získaly lásku širokého publika, od dětí, na něž primárně cílí, až po dospělé. Drákula pije náhražku krve a jeho přáteli jsou další ikonická monstra, jako je Frankensteinovo monstrum či Neviditelný muž.
Méně známá, ale dobrá díla
Na závěr se podívejme na pár obskurnějších děl, která nicméně stojí za pozornost. Komorní film Jima Jarmusche Přežijí jen milenci (2013) zachycuje dvojici upírů, Adama a Evu, kteří odmítají pít lidskou krev. Nesmrtelnost je jim víceméně na obtíž, zejména Adamovi, který se s ní vyrovnává hůř. Film přiměje k zamyšlení nad údělem upírů a navrch zaujme hereckými výkony Toma Hiddlestona a Tildy Swintonové v hlavních rolích.
Na seriálovém poli zůstává stát stranou dvojice seriálů Cena za lidskost. Po původní britské verzi vznikl americký remake. V obou případech se příběh točí kolem trojice upír, vlkodlak a duch, kteří společně žijí v jednom bytě a snaží se vést co nejnormálnější existenci. Upír, kterého ztvárnil v britském pojetí Aidan Turner (Hobit) a v americkém Sam Witwer (Hvězdné války), se snaží nekrmit na lidech, ale jeho méně civilní upírští známí ho nutí vrátit se ke starým způsobům.
Finální dva upíři oba vystupují ve fantasy detektivních seriálech. Henry Fitzroy (Kyle Schmid) pomáhá soukromé vyšetřovatelce Vicki Nelsonové vyšetřovat paranormální zločiny. (Schmid si shodou okolností později zahrál upíra ve výše zmíněném americkém remaku Ceny za lidskost.) Seriál Krevní pouta čerpá z knižní série od Tanyi Huffové, která vyšla i česky, a dočkal se dvou sérií v roce 2007. Ve stejném roce měl premiéru seriál Za svitu měsíce, kde vystupuje Mick St. John, upír a soukromý detektiv v jedné osobě. Ačkoliv Henry a Mick mají rozdílná povolání, oba pijí příležitostně lidskou krev, ale zároveň si zvládají zachovat morálku a lidem neubližují.
Zdroj: https://www.reddit.com/r/vampires/comments/15xeiww/movieshows_recommendations_where_the_vampires_are/, https://collider.com/unique-vampires-in-film-and-television/, https://screenrant.com/vampires-ranked-every-version-tv-movies/, https://gamerant.com/movie-vampires-not-drink-blood/