Reklama

Zemřeli Ladislav Županič a Ryan O’Neal

Foto: TMDB

Jen den po sobě zemřeli dva známí herci, Ryan O’Neal a Ladislav Županič. Oba se dožili osmdesátky a zanechali za sebou bohatou filmografii, kterou je radost si připomenout.

Ladislav Županič

Slavný český herec se narodil 9. srpna 1943 v Prostějově. Jako většina místních umělců, i Županič působil v divadlech. Jako ředitel dokonce vedl Hudební divadlo Karlín. Ve filmu si poprvé zahrál na počátku 60. let, ale jeho kariéra se opravdu rozjela až o desetiletí později. Často spolupracoval s režisérem Zdeňkem Troškou. Objevil se v obou dílech pohádky Princezna ze mlejna i v komediální sérii Kameňák. Další výrazné role ztvárnil ve filmech jako Vesničko má středisková (1985) či Příběh kmotra (2013). Naposledy si zahrál ve filmu Léto s gentlemanem (2019).

Kromě herectví se Ladislav Županič věnoval dabingu. Namlouval například Clinta Eastwooda, Mela Gibsona a hlas propůjčil i Michalovi Dočolomanskému v dnes již kultovním filmu Tajemství hradu v Karpatech z roku 1981. V roce 2016 si odnesl ocenění Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta. V Českém rozhlase často vystupoval v populárním pořadu Humoriáda.

Než propadl herectví, Ladislav Županič zvažoval kariéru v letectví. Následoval by tím ve stopách svého otce, který pracoval jako pilot. Třikrát se oženil a měl dva syny, Ladislava a Jana. Zemřel 9. prosince v Praze ve věku 80 let.

Noc na Karlštejně

Sledujte Noc na Karlštejně online

O2 TV

Sledovat online
Tajemství hradu v Karpatech

Sledujte Tajemství hradu v Karpatech online

O2 TV

Sledovat online
Vesničko má středisková

Sledujte Vesničko má středisková online

Netflix Sledovat online
Kam doskáče ranní ptáče

Sledujte Kam doskáče ranní ptáče online

Příběh kmotra

Sledujte Příběh kmotra online

HBO Max Sledovat online

TIP: Ušetřete 798 Kč na ročním předplatném

Ryan O’Neal

Ani Ryan O’Neal se původně nechtěl věnovat herectví. Jeho prvotní láskou byl box. O’Neal se narodil v Los Angeles 20. dubna 1941 a svou průlomovou roli získal v roce 1964. Šlo o hitový seriál Peyton Place. Od televize byl už jen krůček k filmu. Když O’Neal účinkoval v romantickém dramatu Love Story (1970), pravděpodobně netušil, že půjde o jeho nejznámější dílo, byť za něj získal nominaci na Oscara. Kromě věhlasu mu film přinesl i honorář o výši 25 tisíc dolarů. 70. léta zůstala O’Nealovou nejúspěšnější dekádou díky rolím ve filmech jako Co dál, doktore?, Papírový měsíc, Barry Lyndon, Bijásek a Příliš vzdálený most.

Počínaje 80. lety začala O’Nealova kariéra kolísat, období úspěšných filmů střídaly komerční propadáky. Z jeho pozdějších dobře hodnocených filmů stojí za zmínku například dobrodružná podívaná Zelený led (1981), rodinná komedie Irreconcilable Differences (1984) a kriminální drama Malé oběti (1989). Kde se mu nedostávalo výrazných filmových rolí, televize k němu byla vlídnější. Zejména díky účasti v populárním krimi seriálu Sběratelé kostí. Mezi lety 2006 až 2017 si O’Neal zahrál otce hlavní hrdinky Temperance Brennan.

Z filmů, v nichž si mohl zahrát, ale nevyšlo to, lze zmínit například Kmotra (1972) a Rockyho (1976). O’Neal se dvakrát oženil a měl čtyři děti. Krom toho udržoval dlouholetý vztah s herečkou Farrah Fawcett. Měli spolu dítě, ale nikdy se nevzali. V minulosti bojoval s rakovinou a zemřel 8. prosince ve věku 82 let.

Reklama
Reklama