Reklama

Mimozemšťané mezi lidmi: Přátelství i konflikty

Foto: TMDB

Mimozemšťané na Zemi jsou oblíbené filmové téma. V dnešním článku vynecháme agresivní mimozemšťany, kteří na naši planetu útočí. Zaměříme se na ty přátelštější z nich.

Reklama

Mimozemšťané mnoho podob mají

Už dávno neplatí, že všichni filmoví mimozemšťané jsou malí šediví mužíčci. Proti tomuto označení by se ohradil Jake, hlavní hrdina filmu Jake, kocour z vesmíru (1978). Jak název napovídá, Jake má podobu roztomilého mourka, který je nicméně inteligentnější než už tak dost chytré kočky domácí. Poté, co Jake ztroskotá na Zemi, spřátelí se s pozemšťanem a snaží se získat materiál na opravu své lodi. Film cílí na mladší publikum, ale potěší všechny milovníky koček, zejména pokud mají rádi vtipné a svižné podívané a seriál MASH (ve filmu si zahrálo více herců z něj).

O přátelství mezi chlapcem a mimozemskou příšerkou vypráví více filmů. Kromě slavného E.T. – Mimozemšťan (1982) Stevena Spielberga je to i méně známé dílo Mac a já (1988). V něm se chlapec na vozíčku spřátelí s mimozemšťanem, který usiluje o záchranu své rodiny. Film je vhodnou rodinnou podívanou, v níž k sobě Eric a Mac navzdory prvotním konfliktům najdou cestu.

Příliš lidsky nevyhlížejí ani mimozemšťané z výborného filmu Příchozí (2016). Amy Adams ztvárnila lingvistku, jejímž úkolem je se s mimozemšťany dorozumět. Kromě Adams nabídne výborný výkon Jeremy Renner a film je napínavý a inteligentní, mimo jiné i díky tomu, jak si pohrává s časovými liniemi. Film si díky svým kvalitám vysloužil osm nominací na Oscara a jednu zvládl proměnit.

Méně vážný je oproti tomu film Srážka s mimozemšťanem (2011). Dva kamarádi cestující na Comic-Con narazí na mimozemšťana Paula prchajícího před vládou a rozhodnou se mu pomoct. Film potěší svižným tempem i velkým počtem slovních přestřelek a hlášek. Herecké obsazení také vůbec není marné – jména jako Simon Pegg, Nick Frost či Sigourney Weaver jsou jistě známá nejednomu fanouškovi tohoto žánru.

Reklama

Lidští ufoni

Někdy na sebe mimozemšťané převezmou lidskou podobu, aby lépe zapadli a nebudili hrůzu. Dnes již klasikou je snímek Den, kdy se zastavila Země (1951). Jeho hrdina, Klaatu, sice lidem přináší varování, ale jeho úmysly jsou čisté. Snímek dokáže zaujmout i v dnešní době a přiměje k zamyšlení. V roce 2008 vznikl rovněž zajímavý remake, v němž si hlavní roli vystřihl Keanu Reeves.

Na romantickou notičku hraje film Starman (1984), byť i v něm se najde prostor pro napětí zásluhou vládních agentů, kteří titulního hrdinu pronásledují. Jeff Bridges ztvárňuje mimozemšťana, který skončí na Zemi a převezme na sebe podobu mrtvého manžela ovdovělé Jenny (Karen Allen). Navzdory počáteční nedůvěře mu Jenny začne pomáhat a vznikne mezi nimi křehké citové pouto. Film pobaví, napne a citlivější diváky zahřeje na duši. Ukazuje totiž, že někdy láska přenáší nejenom hory, ale dokonce i hvězdy!

Komedie je vlastní nedávnému českému snímku Franta mimozemšťan s Jakubem Prachařem v titulní roli. Film srší humorem, jehož styl sice nesedne každému, ale komu ano, ten se bude bavit od začátku do konce. Herci navíc odvádějí výborné výkony a film se povedl i po trikové stránce.

Franta mimozemšťan

Sledujte Franta mimozemšťan online

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu