Filmový festival Jeden svět se vrací se silnými dokumenty a emotivními příběhy

Jeden svět
Foto: TMDB

Jeden svět se po roce opět vrací do desítek českých měst. Jako filmový festival s dlouhou tradicí (poprvé proběhl v roce 1999) ví, jak přilákat diváky. I letos se zaměří na lidská práva – téma, které v současné společnosti rezonuje čím dál víc.

Reklama

Samozřejmě kromě filmů na dané téma festival nabízí návštěvníkům možnost potkat desítky hostů a zúčastnit se diskuzí s nimi. Vychází vstříc všem divákům, jako jsou i neslyšící, nevidomí, slabozrací a nedoslýchaví lidé. A ačkoliv se profiluje na dospělé publikum, své si na něm najdou i děti.

Jeden svět, více dní promítání

Z řady promítaných krátkometrážních i celovečerních filmů se jen obtížně vybírá pár nejzajímavějších. Dokumentární tvorba představená na festivalu nabídne náhled do různých vrstev společnosti i míst. Ve filmu Báječný stroj na rýžování zlata se tak například podíváme do Ohňové země, zatímco Balománie o zakázaném zvyku pouštění pestrobarevných horkovzdušných balonů zavede diváky do Brazílie.

Festival se nebojí dát prostor závažným tématům. Deník z černé skříňky se věnuje znásilnění a boji o dosažení spravedlnosti. Dům bez východu se odehrává v dobře známých končinách a tematizuje obchod s chudobou v České republice. Edhi a Alice dává prostor dvěma korejským trans ženám a Hawa píše íránské ženě, která se kvůli domluvenému sňatku musí starat o mnohem staršího manžela. Vynucenému manželství se věnuje i dokument Hrany snů z Egypta, kde mladé dívky založí divadelní spolek ve snaze vymanit se z jim předem určených rolí. Ke krimi případu z roku 2018 se vrací Kuciak: Vražda novináře a pravdu o adopcích dětí ze zahraničí předkládá Mezinárodní adopce: Globální skandál. Známá osobnost, bývalá prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, vystupuje ve filmu Prezidentka, díky čemuž máme možnost nahlédnout do jejího života i kariéry.

Kromě dokumentů nesmí chybět ani hrané filmy. Ve snímku Detektiv Pooja titulní hrdinka tají svou sexuální orientaci, zatímco řeší složitý případ. Hra s ohněm zachycuje negativní proměnu mladého muže, která neujde pozornosti jeho otce ani mladšího bratra. Julie mlčí vypráví o dospívající Julii, která tají před světem chování svého trenéra tenisu. Jsi celý můj svět se oproti tomu zaměřuje na matku, která zasvětila desítky let života postiženému synovi a nyní se obtížně vyrovnává s jeho snahou o emancipaci. Obvinění z obtěžování studentky čelí učitel Julien ve filmu Nedělej vlny. Jeden svět tak naplno dostává svému názvu: předkládá řadu silných a těžkých lidských osudů z celé zeměkoule, přičemž dokáže přimět k zamyšlení nad právě zhlédnutým i umožňuje si prostě a jednoduše vychutnat nejeden výborný film.

Reklama

Kdy a kde festival probíhá?

Samozřejmě, nejenom sledováním filmů je člověk živ. Kromě projekcí desítek děl, z nichž některá jsme zmínili výše, festival nabídne ještě bohatší program. Nebude na něm chybět například virtuální realita a již zmíněné Q&A s hosty.

Datum konání se liší podle konkrétního města. Platí však, že jako celek Jeden svět proběhne od 12. března do 27. dubna. Pochopitelně kromě řady menších měst zavítá i do třech největších v ČR. V Praze bude od 12. března do 20. března, v Brně od 20. března do 27. března a v Ostravě od 3. dubna do 11. dubna. Vstupenky na jednotlivé projekce je možné pořídit přímo v kinech anebo na portálu GoOut. Tam nabízejí zvýhodněné balíčky s celkem třemi, pěti či deseti lístky, díky nimž jedna vstupenka průměrně vyjde na 130 korun. A to už se vzhledem k obvyklé ceně kina vyplatí.

Reklama

Zdroj: https://www.jedensvet.cz/

Reklama
Zavřít reklamu